ACOV-SUB-37MB31
DigiKey Part Number
AE11520-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-37MB31
Description
CONN BACKSHELL 37POS 180DEG SHLD
Detailed Description
37 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-37MB31 Models
Category
Cable Exit
180°
Primary Material
Metal
Material
Zinc
Plating
Nickel
Number of Positions
37
Hardware
Assembly Hardware, Cable Clamp, Grommets
Compatible Shell Size
C
Features
Mating Screws M3
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos