ACOV-SUB-25MB39
DigiKey Part Number
AE11552-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-25MB39
Description
CONN BACKSHELL 25POS 90DEG SHLD
Detailed Description
25 Position Two Piece Backshell Connector Silver 90° Shielded
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-25MB39 Models
Category
Cable Exit
90°
Primary Material
Metal
Material
Zinc
Plating
Nickel
Number of Positions
25
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Compatible Shell Size
B
Features
Mating Screws 4-40
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos