ACOV-SUB-15NB16 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 1 345
Datasheet
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 71
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 306
Encitech Connectors AB
In Stock: 938
TE Connectivity AMP Connectors
Encitech Connectors AB
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 841
NorComp Inc.
In Stock: 556
NorComp Inc.
In Stock: 139
15 Position Hinged Backshell Connector Blue 180° Unshielded
ACOV-SUB-15NB16
DigiKey Part Number
AE11454-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-15NB16
Description
CONN BACKSHELL 15POS 180DEG BLUE
Detailed Description
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-15NB16 Models
Material
Polyamide (PA), Nylon
Accessory Type
Hinged Backshell
Hardware
Cable Clamp
Number of Positions
15
Compatible Shell Size
A
Color
Blue
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos