A-TB762-VJ13H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Altech Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
Image for A-TB762-VJ13H is not available
A-TB762-VJ13H
DigiKey Part Number
A-TB762-VJ13H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB762-VJ13H
Description
TERM BLK 13P SIDE ENT 7.62MM PCB
Detailed Description
13 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
13
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.300" (7.62mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V