A-TB762-VJ02H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 1 449
Datasheet
Parametric Equivalent
PTR Hartmann
In Stock: 87
Datasheet
Altech Corporation
Amphenol Anytek
Image for A-TB762-VJ02H is not available
A-TB762-VJ02H
DigiKey Part Number
A-TB762-VJ02H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB762-VJ02H
Description
TERM BLK 2P SIDE ENT 7.62MM PCB
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
2
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.300" (7.62mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V