A-TB750-VJ04H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Altech Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
Image for A-TB750-VJ04H is not available
A-TB750-VJ04H
DigiKey Part Number
A-TB750-VJ04H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB750-VJ04H
Description
TERM BLK 4POS SIDE ENT 7.5MM PCB
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
12-30 AWG
Manufacturer
Assmann WSW Components
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Bulk
Features
Interlocking (Side)
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Positions Per Level
4
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.295" (7.50mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V