A-TB508-VK12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
Similar
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
On Shore Technology Inc.
Image for A-TB508-VK12 is not available
A-TB508-VK12
DigiKey Part Number
A-TB508-VK12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-VK12
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 5.08MM
Detailed Description
12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 45° Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-VK12 Models
Category
Current - UL
15 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
12
Positions Per Level
12
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.161" (4.10mm)
Header Orientation
45°
Insulation Height
0.571" (14.50mm)