A-TB508-OQ21CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for A-TB508-OQ21CV is not available
A-TB508-OQ21CV
DigiKey Part Number
A-TB508-OQ21CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-OQ21CV
Description
TERM BLOCK HDR 21POS 5.08MM
Detailed Description
21 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-OQ21CV Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
21
Positions Per Level
21
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)