A-TB508-OQ20CH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 61
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 30
In Stock: 45
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
On Shore Technology Inc.
Image for A-TB508-OQ20CH is not available
A-TB508-OQ20CH
DigiKey Part Number
A-TB508-OQ20CH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-OQ20CH
Description
TERM BLOCK HDR 20POS 5.08MM
Detailed Description
20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-OQ20CH Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
20
Positions Per Level
20
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.335" (8.51mm)