A-TB508-OQ17CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for A-TB508-OQ17CV is not available
A-TB508-OQ17CV
DigiKey Part Number
A-TB508-OQ17CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-OQ17CV
Description
TERM BLOCK HDR 17POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-OQ17CV Models
Category
Current - UL
20 A
Manufacturer
Assmann WSW Components
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
17
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
17
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)