A-TB508-OQ14CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 600
In Stock: 78
TE Connectivity AMP Connectors
Phoenix Contact
In Stock: 1
On Shore Technology Inc.
On Shore Technology Inc.
Image for A-TB508-OQ14CV is not available
A-TB508-OQ14CV
DigiKey Part Number
A-TB508-OQ14CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-OQ14CV
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 5.08MM
Detailed Description
14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-OQ14CV Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
14
Positions Per Level
14
Contact Material
Brass
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)