A-TB508-OQ14CH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 225
Datasheet
Similar
Weidmüller
In Stock: 0
Datasheet
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Image for A-TB508-OQ14CH is not available
A-TB508-OQ14CH
DigiKey Part Number
A-TB508-OQ14CH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-OQ14CH
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 5.08MM
Detailed Description
14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-OQ14CH Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
14
Positions Per Level
14
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.335" (8.51mm)