A-TB508-OQ12CH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 11
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 905
Datasheet
In Stock: 136
In Stock: 27
In Stock: 0
In Stock: 0
On Shore Technology Inc.
On Shore Technology Inc.
Image for A-TB508-OQ12CH is not available
A-TB508-OQ12CH
DigiKey Part Number
A-TB508-OQ12CH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-OQ12CH
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 5.08MM
Detailed Description
12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-OQ12CH Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
12
Positions Per Level
12
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.335" (8.51mm)