A-TB508-OQ11CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 720
In Stock: 2
In Stock: 711
Image for A-TB508-OQ11CV is not available
A-TB508-OQ11CV
DigiKey Part Number
A-TB508-OQ11CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-OQ11CV
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 5.08MM
Detailed Description
11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-OQ11CV Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
11
Positions Per Level
11
Contact Material
Brass
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)