A-TB500-TJ09D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for A-TB500-TJ09D is not available
A-TB500-TJ09D
DigiKey Part Number
A-TB500-TJ09D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-TJ09D
Description
TERM BLOCK PLUG 9POS 5MM
Detailed Description
9 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - mm²
0.34-2.5mm²
Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-50°C ~ 105°C
Number of Positions
9
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Positions Per Level
9
1
Screw Size
M3
Pitch
0.197" (5.00mm)
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Plug Wire Entry
180°
Wire Strip Length
7-8mm
Termination Style
Screw
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.594" (15.09mm)
Current - UL
20 A