A-TB500-OQ22CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for A-TB500-OQ22CV is not available
A-TB500-OQ22CV
DigiKey Part Number
A-TB500-OQ22CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-OQ22CV
Description
TERM BLOCK HDR 22POS 5MM
Detailed Description
22 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-OQ22CV Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
22
Positions Per Level
22
Contact Material
Copper
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)