A-TB500-OQ21CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for A-TB500-OQ21CV is not available
A-TB500-OQ21CV
DigiKey Part Number
A-TB500-OQ21CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-OQ21CV
Description
TERM BLOCK HDR 21POS 5MM
Detailed Description
21 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-OQ21CV Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
21
Positions Per Level
21
Contact Material
Copper
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)