A-TB500-OQ19CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
Phoenix Contact
In Stock: 49
Amphenol PCD Shenzhen
Amphenol PCD Shenzhen
Image for A-TB500-OQ19CV is not available
A-TB500-OQ19CV
DigiKey Part Number
A-TB500-OQ19CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-OQ19CV
Description
TERM BLOCK HDR 19POS 5MM
Detailed Description
19 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-OQ19CV Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
19
Positions Per Level
19
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)