A-TB500-OQ18CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
Phoenix Contact
In Stock: 50
Phoenix Contact
In Stock: 52
On Shore Technology Inc.
In Stock: 50
Amphenol PCD Shenzhen
Amphenol PCD Shenzhen
Image for A-TB500-OQ18CV is not available
A-TB500-OQ18CV
DigiKey Part Number
A-TB500-OQ18CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-OQ18CV
Description
TERM BLOCK HDR 18POS 5MM
Detailed Description
18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-OQ18CV Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
18
Positions Per Level
18
Contact Material
Copper
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)