A-TB500-OQ14CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 600
In Stock: 587
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
Phoenix Contact
In Stock: 20
Phoenix Contact
On Shore Technology Inc.
In Stock: 87
Amphenol PCD Shenzhen
Image for A-TB500-OQ14CV is not available
A-TB500-OQ14CV
DigiKey Part Number
A-TB500-OQ14CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-OQ14CV
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-OQ14CV Models
Category
Current - UL
20 A
Manufacturer
Assmann WSW Components
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
14
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
14
Contact Material
Copper
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)