A-TB500-OQ06CH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 1 047
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 729
On Shore Technology Inc.
Image for A-TB500-OQ06CH is not available
A-TB500-OQ06CH
DigiKey Part Number
A-TB500-OQ06CH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-OQ06CH
Description
TERM BLOCK HDR 6POS 5MM
Detailed Description
6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-OQ06CH Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
6
Positions Per Level
6
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.335" (8.51mm)