A-TB500-OQ04CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 583
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 3 421
Datasheet
In Stock: 781
In Stock: 292
In Stock: 603
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
Phoenix Contact
Phoenix Contact
Image for A-TB500-OQ04CV is not available
A-TB500-OQ04CV
DigiKey Part Number
A-TB500-OQ04CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-OQ04CV
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 5MM
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-OQ04CV Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
4
Positions Per Level
4
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)