A-TB381-OQ18CH is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Phoenix Contact
In Stock: 21
Amphenol Anytek
Image for A-TB381-OQ18CH is not available
A-TB381-OQ18CH
DigiKey Part Number
A-TB381-OQ18CH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB381-OQ18CH
Description
TERM BLOCK HDR 18POS 3.81MM
Detailed Description
18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB381-OQ18CH Models
Category
Current - UL
10 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
18
Positions Per Level
18
Contact Material
Brass
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.276" (7.00mm)