A-TB350-TE02 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SparkFun Electronics
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 1 947
Datasheet
On Shore Technology Inc.
Datasheet
On Shore Technology Inc.
Amphenol Anytek
Amphenol Anytek
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole
A-TB350-TE02
DigiKey Part Number
A-TB350-TE02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB350-TE02
Description
TERM BLK 2POS SIDE ENT 3.5MM PCB
Detailed Description
EDA/CAD Models
A-TB350-TE02 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series
Features
Interlocking (Side)
Color
Black
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
2
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Pitch
0.138" (3.50mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
10 A
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Voltage
125 V