A-DS15-GK-3U1-TP1
DigiKey Part Number
123-A-DS15-GK-3U1-TP1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-DS15-GK-3U1-TP1
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A-DS15-GK-3U1-TP1 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Rows
2
Voltage Rating
250VAC
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C