A-CCS 028-Z-SM is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
3M
In Stock: 1 576
Datasheet
Direct
3M
In Stock: 2 320
Datasheet
28 (4 x 7) Pos PLCC Socket Tin Surface Mount
A-CCS-028-Z-SM
A-CCS-028-Z-SM
A-CCS 028-Z-SM
DigiKey Part Number
AE11104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-CCS 028-Z-SM
Description
CONN SOCKET PLCC 28POS TIN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
A-CCS 028-Z-SM Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Assmann WSW Components
Pitch - Post
0.050" (1.27mm)
Packaging
Tube
Contact Finish - Post
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Post
160.0µin (4.06µm)
Type
PLCC
Contact Material - Post
Phosphor Bronze
Number of Positions or Pins (Grid)
28 (4 x 7)
Housing Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Pitch - Mating
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating
Tin
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating
160.0µin (4.06µm)
Current Rating (Amps)
1 A
Contact Material - Mating
Phosphor Bronze
Contact Resistance
15mOhm