LGA110D-01DADJJB
DigiKey Part Number
454-LGA110D-01DADJJBTR-ND - Tape & Reel (TR)
454-LGA110D-01DADJJBCT-ND - Cut Tape (CT)
454-LGA110D-01DADJJBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGA110D-01DADJJB
Description
DCDC POL DUAL 55A DIGITAL/ANALOG
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.5 ~ 5V 110A 7.5V - 14V Input
Category
Current - Output (Max)
110A
Mfr
Power (Watts)
350 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
96%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
7.5V
Package / Case
34-SMD Module
Voltage - Input (Max)
14V
Size / Dimension
1.08" L x 0.50" W x 0.53" H (27.5mm x 12.8mm x 13.4mm)