LCC600-48U-9P
DigiKey Part Number
454-1650-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCC600-48U-9P
Description
AC/DC CONVERTER 48V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCC600-48U-9P Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.98" L x 3.98" W x 1.57" H (228.0mm x 101.0mm x 39.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
12.5 A