LCC600-28H-9P
DigiKey Part Number
LCC600-28H-9P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCC600-28H-9P
Description
AC/DC CONVERTER 28V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 180 ~ 305 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCC600-28H-9P Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, I2C Interface, Load Sharing, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.98" L x 3.98" W x 1.57" H (228.0mm x 101.0mm x 39.8mm)
Voltage - Input
180 ~ 305 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
28V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
21.4 A