LCC600-12H-9P
DigiKey Part Number
LCC600-12H-9P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCC600-12H-9P
Description
AC/DC CONVERTER 12V 600W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 180 ~ 305 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCC600-12H-9P Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, I2C Interface, Load Sharing, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Size / Dimension
8.98" L x 3.98" W x 1.57" H (228.0mm x 101.0mm x 39.8mm)
Voltage - Input
180 ~ 305 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
50 A