LCC1200-28U-9P24
DigiKey Part Number
454-LCC1200-28U-9P24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCC1200-28U-9P24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1.2KW
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 374 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
93.5%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
10.98" L x 4.53" W x 1.57" H (278.8mm x 115.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 374 VDC
Approval Agency
CCC, CE, UKCA
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
50 A