DS460S-3-002 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
ARTESYN / Advanced Energy
In Stock: 187
Datasheet
Similar
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 411
Datasheet
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
DS Short Series AC-DC Power Supplies part 1
DS Short Series AC-DC Power Supplies part 2
DS460S-3-002
DigiKey Part Number
454-1561-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS460S-3-002
Description
AC/DC CONVERTER 12V 460W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
92%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Part Status
Obsolete
Features
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.57" L x 3.40" W x 1.57" H (243.2mm x 86.4mm x 39.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
36 A