DS1200HE-3
DigiKey Part Number
454-1548-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS1200HE-3
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1200W
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 140 VAC, 180 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
91%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Last Time Buy
Features
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
11.00" L x 3.20" W x 1.57" H (279.4mm x 81.3mm x 39.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 140 VAC, 180 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
100 A