DS1200-3-002 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
ARTESYN / Advanced Energy
In Stock: 14
Datasheet
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 180 ~ 264 VAC Input
DS Short Series AC-DC Power Supplies part 1
DS Short Series AC-DC Power Supplies part 2
DS1200-3-002
DigiKey Part Number
454-1271-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS1200-3-002
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1200W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
91%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, Hot Swappable, I2C Interface, Load Sharing, PFC, PMBus™, Universal Input
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
11.00" L x 3.20" W x 1.57" H (279.4mm x 81.3mm x 39.9mm)
Voltage - Input
180 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
100 A