ASA01BB12-M
DigiKey Part Number
454-1800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASA01BB12-M
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 250mA, 250mA 9V - 18V Input
Category
Current - Output (Max)
250mA, 250mA
Mfr
Power (Watts)
5 W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
OCP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Number of Outputs
2
Efficiency
80%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)