AEE03A12-M
DigiKey Part Number
454-1891-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEE03A12-M
Description
DC DC CONVERTER 5V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 3A 9V - 18V Input
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
3A