ADH700-48S28-6L
DigiKey Part Number
ADH700-48S28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADH700-48S28-6L
Description
DC DC CONVERTER 28V 700W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 25A 36V - 65V Input
Category
Power (Watts)
700 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
95%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
9-DIP Module, 1/2 Brick
Voltage - Input (Max)
65V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Half Brick
Current - Output (Max)
25A