Q8P3CXXW12E
Q8P3CXXW12E
Q Series LED indicators
Q8P3CXXW12E
DigiKey Part Number
679-2845-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q8P3CXXW12E
Description
LED PNL IND WHITE DIFF 5MM LEADS
Detailed Description
LED Panel Indicator White Diffused 100° 12V 20mA Wire Leads - 7.87" (200.00mm)
Category
Current
20mA
Panel Cutout Dimensions
0.31" (7.87mm)
Packaging
Bag
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
1600mcd
Lamp Color
White
Viewing Angle
100°
Lens Color
White
Termination Style
Wire Leads - 7.87" (200.00mm)
Lens Transparency
Diffused
Ingress Protection
IP67
Ratings
DC
Base Product Number
Voltage
12V