Q6F3BXXR12E
DigiKey Part Number
679-2735-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q6F3BXXR12E
Description
LED PNL IND RED DIFF 3MM LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Diffused 100° 12V 20mA Wire Leads - 7.87" (200.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Q6F3BXXR12E Models
Category
Current
20mA
Manufacturer
APEM Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.24" (6.10mm)
Packaging
Bag
Lens Size
3mm, T-1
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
10mcd
Lamp Color
Red
Viewing Angle
100°
Lens Color
Red
Termination Style
Wire Leads - 7.87" (200.00mm)
Lens Transparency
Diffused
Ingress Protection
IP67
Ratings
DC
Base Product Number
Voltage
12V