Q16F5CZZRGB12ECA
DigiKey Part Number
679-Q16F5CZZRGB12ECA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q16F5CZZRGB12ECA
Description
LED PNL IND RGB DIFF 18.30MM LDS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red, Green, Blue (RGB) Diffused 100° 12V 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue Wire Leads - 7.87" (200.00mm)
Category
Current
20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Manufacturer
APEM Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.63" (16.00mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
18.30mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
220mcd Red, 500mcd Green, 100mcd Blue
Lamp Color
Red, Green, Blue (RGB)
Viewing Angle
100°
Lens Color
Clear
Termination Style
Wire Leads - 7.87" (200.00mm)
Lens Transparency
Diffused
Ingress Protection
IP67
Ratings
DC
Base Product Number
Voltage
12V