Image for AV300220000400K is not available
AV300220000400K
DigiKey Part Number
679-AV300220000400K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AV300220000400K
Description
PUSHBUTTON SWITCH AV SECURITY
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Anti-Vandal Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
30 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Bulk
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type
Panel Mount, Front
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.20mm Dia
Type
Anti-Vandal
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Circuit
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Switch Function
On-Mom
Electrical Life
250,000 Cycles
Current Rating (Amps)
1A (DC)