AHV12V500V1MAW
DigiKey Part Number
4022-AHV12V500V1MAW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHV12V500V1MAW
Description
HV 12V TO 500V 0.5W DC-DC CONVER
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 0 ~ 500V 1mA 13V Input
Category
Voltage - Output 1
0 ~ 500V
Manufacturer
Analog Technologies, Inc.
Current - Output (Max)
1mA
Packaging
Box
Efficiency
70%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Voltage - Input (Min)
11V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
13V
Size / Dimension
3.23" L x 2.17" W x 1.10" H (82.0mm x 55.1mm x 27.9mm)