LTM4710EV-1#PBF
DigiKey Part Number
505-LTM4710EV-1#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTM4710EV-1#PBF
Description
LOW VIN QUAD 8A SILENT SWITCHER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 4 Output 0.5 ~ 3.6V 0.5 ~ 3.6V 0.5 ~ 3.6V 0.5 ~ 3.6V 8A, 8A, 8A, 8A 2.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTM4710EV-1#PBF Models
Category
Voltage - Output 4
0.5 ~ 3.6V
Mfr
Current - Output (Max)
8A, 8A, 8A, 8A
Series
Power (Watts)
115 W
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output
Type
Non-Isolated PoL Module
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Outputs
4
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
2.5V
Package / Case
162-BFLGA Module
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.47" L x 0.24" W x 0.15" H (12.0mm x 6.0mm x 3.9mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
162-LGA (6x12)
Voltage - Output 2
0.5 ~ 3.6V
Base Product Number
Voltage - Output 3
0.5 ~ 3.6V