LTC6655CHMS8-4.096#TRPBF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LTC6655CHMS8-4.096#TRPBF |
Description | IC VREF SERIES 0.05% 8MSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Series Voltage Reference IC Fixed 4.096V V ±0.05% 5 mA 8-MSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LTC6655CHMS8-4.096#TRPBF Models |
Category | Noise - 0.1Hz to 10Hz 0.25ppmp-p |
Manufacturer Analog Devices Inc. | Noise - 10Hz to 10kHz 0.67ppmrms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Input 13.2V |
Part Status Active | Current - Supply 7.5mA |
Reference Type Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Output Type Fixed | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.096V | Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
Current - Output 5 mA | Supplier Device Package 8-MSOP |
Tolerance ±0.05% | Base Product Number |
Temperature Coefficient 5ppm/°C |