LTC3642EMS8E-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LTC3642EMS8E-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC3642EMS8E-3.3#PBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 50MA 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 50mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
EDA/CAD Models
LTC3642EMS8E-3.3#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
45V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
8-MSOP-EP
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
4.5V