LTC3406BES5-1.5#TRMPBF
DigiKey Part Number
LTC3406BES5-1.5#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LTC3406BES5-1.5#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LTC3406BES5-1.5#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC3406BES5-1.5#TRMPBF
Description
IC REG BUCK 1.5V 600MA TSOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 600mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
EDA/CAD Models
LTC3406BES5-1.5#TRMPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.5MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Input (Min)
2.5V