LTC3405AES6-1.5#TRPBF
DigiKey Part Number
LTC3405AES6-1.5#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC3405AES6-1.5#TRPBF
Description
IC REG BUCK 1.5V 300MA TSOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 300mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
EDA/CAD Models
LTC3405AES6-1.5#TRPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.5MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
TSOT-23-6
Voltage - Input (Min)
2.5V