LTC3251EMSE-1.5#TRPBF
DigiKey Part Number
LTC3251EMSE-1.5#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC3251EMSE-1.5#TRPBF
Description
IC REG CHARGE PUMP 1.5V 10MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 500mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
EDA/CAD Models
LTC3251EMSE-1.5#TRPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1MHz ~ 1.6MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
10-MSOP-EP
Voltage - Input (Min)
2.7V