LTC3240EDC-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LTC3240EDC-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LTC3240EDC-3.3#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LTC3240EDC-3.3#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC3240EDC-3.3#TRPBF
Description
IC REG CHRG PUMP 3.3V 150MA 6DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 150mA 6-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC3240EDC-3.3#TRPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.2MHz
Function
Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Voltage - Input (Min)
1.8V