LTC1732EMS-8.4#TRPBF
DigiKey Part Number
LTC1732EMS-8.4#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LTC1732EMS-8.4#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LTC1732EMS-8.4#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC1732EMS-8.4#TRPBF
Description
IC BAT CHG MULT-CHEM 2CEL 10MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Multi-Chemistry 10-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC1732EMS-8.4#TRPBF Models
Category
Charge Current - Max
585mA
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Battery Pack Voltage
8.4V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Max)
12V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Battery Chemistry
Multi-Chemistry
Mounting Type
Surface Mount
Number of Cells
2
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)